Hírek
Tanácsok elsőbálozó „ötveneseknek”

Egy ötven kilométeres teljesítménytúra sikeres teljesítése komoly erőpróba. Pláne úgy, ha még sohasem gyalogoltál le ilyen hosszú távolságot ennyi idő alatt. Ahhoz, hogy te is a Gerecse 50 teljesítménytúra szintidőn belüli sikeres teljesítői között örülhess a jelvényednek, fogadd meg Németh Csaba kollégánk, tapasztalt terepfutó és a Gerecse 50 alapos ismerőjének alábbi tanácsait.
A hosszabb távú túrák egyik alapszabálya, hogy minél alaposabb a felkészülés, annál könnyebb lesz a teljesítés. A felkészülést nem csak a fizikai értelemben vett korábbi túrák korábbi kilométerei fogják szolgálni, hanem az átgondolt, „tudom, mit miért csinálok” mentalitás elsajátítása is. Tehát a felkészüléskor és a célul kitűzött túra közben is a motivációd lesz az, ami „titokban” végigvisz a hosszabb távokon, ezért erre ügyelj a legjobban.
Tartsd meg, élénkítsd, fokozd a motivációdat mindenhol, mindenkor. Ne feledd, TE most az első ötven kilométeres túrád teljesítésére készülsz!
A túra előtt tanulmányozd az esemény helyszínének megközelítését, ismerd a parkolás/rajt/cél/ rajtolás procedúráit, hiszen ennek ismeretében rengeteg időt és energiát spórolhatsz.

A rajt/cél helyszíne a tatabányai Megyeháza téren

Itt érkezünk meg a következő „titkos” segítőpartneredhez, ami nem más, mint az energiatakarékosság.
Ne siess, ne kapkodj, amivel tudsz, takarékoskodj - nagyon fontos az erőbeosztás. Próbáld szakaszokra bontani a teljes távot, és mindig szakaszról-szakaszra koncentrálva haladj. Lehet a szakaszolás ellenőrzőpontok, pihenők szerinti, de a nehéz és könnyű részek bontása alapján is, vagy akár magadnak is kitalálhatsz egyedi szakaszokat is. A gyalogtúrázás közbeni energiatakarékosság legfontosabb eleme a mindenkori alkalmazkodás a körülményekhez (pl. időjárás, talaj, természet).
Tehát folyamatosan tervezz, figyelj és alkalmazkodj!
Túra közben figyeld magad, érzékelj, és ha kell, reagálj egyből. A nagyobb problémák mindig apróbb dolgokkal kezdődnek. Például ha a bakancsodba törmelék, kavics kerül, állj meg, és rázd ki a bekerült dörzsölő anyagokat. Ne várj sokat, mert ha később cselekszel, már vízhólyag vagy bőrsérülés lehet az eredmény.
Figyelj az energetikára is: legalább óránként egyél egy keveset, és igyál is hozzá mindig. Ha melegedik az idő, még több folyadékot vigyél be, és a ruházaton is könnyíts. Reagálj, alkalmazkodj mindenhez!

Fontos a megfelelő frissítés

Lesznek nehezebb percek, vagy akár órák is a táv közben, sőt, előfordulhat, hogy holtpontra kerülsz. Ilyenkor mindig a következő percre, a következő kis szakaszkára koncentrálj. Próbáld csak azt nézni, azt tenni, hogy a következő részig még elmész, aztán majd meglátod. A lényeg, hogy időt nyerj, és eltereld a figyelmed a nehézségről, akár azzal, hogy bíztatod a körülötted haladókat…
Ne feledd, mindig a „fej” adja, hogy merre lépjen a láb!
A túra végén, ha már közel a cél, akkor légy a legóvatosabb! Csak nyugodtan és óvatosan haladj, nem engedve a „már úgyis sikerült” mámorának. Sokszor épp a túra végéhez közeledve enged ki a figyelem, aminek váratlan és elkerülhető baj lehet az eredménye (a Gerecse 50 esetében a Turultól levezető lépcsősor lehet ilyen veszély).

Az utolsó szakaszon, a Turultól a városba levezető hosszú lépcsősoron is figyelni kell

Ne feledd, minden túrának akkor van vége, ha hazaérve otthon lehuppansz a fotelodba! Sikeres túrát kívánunk mindenkinek!
A Gerecse 50 teljesítménytúrák 50 km-es távjáról a hivatalos honlapon megtalálsz minden infót.